mapa

Sbor dobrovolných hasičů

Ločenický občan Ludvík Mikšl (čp.122) svolal na 17. prosince 1933 do hostince Jana Kleina v Ločenicích zakládající schůzi ločenického Sboru dobrovolných hasičů. Protože v minulosti naši obec potkalo několik ničivých požárů, ihned se přihlásilo 54 členů a sbor začal fungovat.

 

Protože ločeničtí hasiči neměli svou zbrojnici, věnovalo v lednu 1934 obecní zastupitelstvo hasičům 1000 korun na postavení hasičského skladiště (hasičská zbrojnice). Protože tyto peníze nestačily, pracovali zedníci i nádeníci zdarma. Rychlému dokončení stavby pomohly i různé sbírky organizované ločeničkými občany. Získané prostředky nakonec stačily i na nákup 16 pracovních obleků.

 

Dva roky po založení (v roce 1936) zakoupil sbor dobrovolných hasičů od firmy Stratílek za 20 750 Kč benzinovou stříkačku a 300 m hadic. I přes špatné počasí a celodenní déšť uspořádal hasičský sbor dne 7. června slavnost u příležitosti převzetí stříkačky od výrobce. Na koupi stříkačky si ale obec musela část peněz půjčit. Chybějící sumu 8000 korun splatných po 4 roky poskytl Jan Vrážek, rolník (čp. 5) a přispěli i všichni občané obce. Další částka se vybrala při zábavách, divadelních představeních místních ochotníků a při staročeské koledě. Místní majitelé pozemků navíc věnovali roční nájem za revír a to na pět roků dopředu (ročně 2500 korun).

 

 

Hasičský sbor dostal krátce nedloho po jejím zakoupení první příležitost stříkačku vyzkoušet. Poprvé se hasiči se stříkačkou vydali k požáru domu paní Fišerové ve Sv. Janě nad Malší č.p. 13, a to v noci 1. prosince 1936. Požár byl rychle lokalizován a bylo zamezeno jeho dalšímu šíření. Hasiči si zaslouženě vysloužili pochvalu obyvatel obce, protože oheň se již začal šířit na sousední stavení Jana Čermáka (utrpěl díky včasnému zásahu jen mírné škody). Paní Fišerová oproti tomu přišla o celé budovy, zásoby píce, dříví, dvě kozy a prase.

 

HASIČSKÝ PLES

Sbor dobrovolných hasičů pořádá každoročně na začátku roku hasičský ples. Tradice pochází ještě z prvbní republiky, kdy hasiči nebyli podporováni z obecní ani státní pokladny. Svoji výstroj a výzbroj financovali právě výtěžkem z plesů.

STAROČESKÁ KOLEDA

Ločenický sbor dobrovolných hasičů se každým rokem stará o udržení masopustní tradice - Staročeské koledy v Ločenicích.

 

Možnost pronájmu limuzíny

Akce s limuzinou.png

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Na našem webu jsou vloženy informace o územnim plánu Ločenic a Nesměňe - Územní plán

Logo.doc

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.locenice.cz

Registrujte se zde

 

Projekt "Výměna čelní výlohy v obecní prodejně-Nesměň" je podpořena z rozpočtu Jihočeského kraje "Podpora venkovských prodejen"

Jihočeský kraj.jpg

  

www.idos.cz

 


Kulturní a informační centrum 

 

města Velešín


Volná pracovní místa České Budějovice

 

 

26. 1. Zora

Zítra: Ingrid

Návštěvnost stránek

213371